Róma történelmi és vallási jelentőségével nehéz versenyre kelni, hiszen a város egy élő múzeum, tele ikonikus nevezetességekkel és történelmi épületekkel. S bár utcái és házfalai között több ezer év tudása és történelme lapul, ennek ellenére egy vibráló, nyüzsgő, sokszor kaotikus város, melyben az emberek szívből, szenvedéllyel élnek.
Ezzel szemben Nápoly két részre szakad, a fény és az árnyék városaként. A nápolyi pizza és a „la dolce vita” életérzés a dél sötétebb oldalával, a maffia világával keveredik. Nápoly az egyik legautentikusabb utazási desztinációnak számít, Dél-Olaszország ékköveként.
Poliamor városnézés
Szerencsére Róma és Nápoly esetében nem kell letennünk a voksunkat egyik mellett sem, nyugodtan szerethetjük egyszerre mindkettőt. Rómában a látnivalók sora egy hosszú hétvégét is megtölt, érdemes korán kelni és a legnépszerűbb helyekre – mint a Sixtus-kápolna vagy Colosseum – elsők között érkezni. A legideálisabb tavasszal és ősszel felfedezni Olaszország fővárosát, ha nem szeretjük a perzselő meleget, azonban Róma gasztronómiai fellegvára a Trastevere-negyed frissítő felüdüléssel csalogat minden évszakban.
Olaszország remek vasúti közlekedésének hála akár össze is köthető a két város meglátogatása, mindössze két óra alatt száguldhatunk át az olasz csizmán Rómából Nápolyba. A város nevezetességei mellett olyan lenyűgöző régészeti helyeket is tartogat a környék, mint Pompei és Herkuláneum, illetve vadregényes tájakból sincs hiány, hiszen a Vezúv is csak karnyújtásnyira tornyosul.
A nagy pizza teszt - római vs nápolyi
Amikor olasz pizzáról beszélünk mindenkinek megvan a saját véleménye. Van, aki a vékony tésztásat, ropogósat, mások épp a magasabb tésztájút szeretik. Ahány ház annyi szokás, főleg Olaszországon belül, azonban a nápolyi és a római pizza változata között számos eltérés van, melyet mi magunk is tesztelhetünk és eldönthetjük, melyiket szeretjük jobban. Már az ókorban az egyiptomiaknál, rómaiaknál is léteztek laposkenyerek, melyet sokan a pizza ősének tartanak. Annyi bizonyos, hogy az első olyan dokumentum, amelyben a „pizza” szó szerepel a Latina tartománybeli Gaetában jegyzik 997-ben, mely éppen félúton van Róma ás Nápoly között. A XVI. században Bendetto Di Falco feljegyzései alapján a nápolyi dialektusban a focaccia-t hívták pizzának, de hogy a modernebb kori, paradicsommal megbolondított verziója Rómában vagy Nápolyban született meg előbb, az rejtély.
A legfőbb különbség tésztájukban van, míg a római verzió vékony és ropogós, a nápolyi vastagabb és puhább tésztájú. A római pizza lassú sütést igényel, míg a nápolyinak elég 50-90 másodperc egy fatüzelésű kemencében. Végül pedig tálalásukban is különböznek, míg a rómait utcai ételként szeletben adják, a nápolyit egy speciális csomagolópapírral négyfelé hajtogatják és portfoglio néven emlegetik.